NOVOSTI!

U OŠ Vodice već mjesec dana radi nova djelatnica, novi član peadagoške službe, nova pomoć vodičkim učenicima. Evo što smo saznali u razgovoru s njom.

RAZGOVOR   S  LOGOPEDICOM

1. Možete  li   nam   se   predstaviti?

Ja   sam   Martina   Šćiran. Po   zanimanju  sam  magistar   logopedije   i   radim   u   Osnovnoj   školi   Vodice   kao   stručni   suradnik   logopedije.

2.  Koja   je   uloga   logopeda   u   školi?

Uloga   logopeda   je   da   u   školi   radi   na dijagnostici, znači   da   mora   pronači   najčešće   poremećaje    čitanja   i   pisanja,nekakve   poremećaje   govora,teškoće   u    učenju   i   onda    da   kasnije   radi   na    otklanjanju   tih   poteškoća   da   bolje   učenici   te   teškoće   svladaju.

3. Možete    li   nam   pojasniti    problem   disleksije   i   koji   glasovi    najviše   prave   probleme   pri govoru?

Disleksija   je   jedan    specifičan   poremećaj   u    čitanju   najčešće   to   kod   djece   znači   da   im   se   miješaju   slova.   Uglavnom   slova: B i D, M i  N, A  i  O, A   i  E    i    kod    takvih    poremećaja    često   su  povezani   i   problemi    s    pisanjem ,   znači    da   iste   stvari   rade   s   pisanjem   slova,izostavljanjem   glasova , nadodavanjem   i   zamjenom   slogova   i   onda   djeca   imaju   problem   s    razumijevanjem   pročitanog.

4.  Jeste    li   već    upoznali   neke   učenike   koji   imaju   problem   disleksije?

Jesam. Ima   ih    jako   puno ,  zato   što   od   školske   djece   ima   5%      djece  koja   imaju   problem disleksije.

5. Koje   probleme   u    govoru   ste   otkrili   među   učenicima   naše   škole?

Otkrila    sam   da   postoje   disleksija   i   disgrafija   i   onda   imamo   teškoće   s   izgovorom   glasova   ili   krivim izgovaranjem    glasova      koje   djeca   uopće   ne   izgovaraju, to   je   najčešće:  R,L,S,Z,Ć,Č,Š,Ž   , zatim   još   imamo   poremećaje   čitanja   i   pisanja   i   poremećaje   računanja.

6. Je    li   teško   liječiti   problem   mucanja?

Pa   zapravo   i    je, teško   je, ali   to  se   zapravo   ne   kaže   izliječiti   nego   se   uđe   u   neku   terapiju   ili   tretman   i   onda   se   postupnim   koracima   otklanja. Nekad   uspije, a   nekad   ne   uspije, ovisi   o   puno   stvari.

7. Dolaze   li   naši   učenici   redovito   i   rado   na   govorne   vježbe?

Dolaze   svi   kako    se   dogovorimo. Oni    redovito   dođu   i   pridržavaju   se   uputa   koje   sam   im   dala.

8. Koja   je   vaša   poruka   učenicima   u   našoj   školi?

Budite   vrijedni, marljivi , slušajte   svoje   nastavnike/ce   i   slijedite   svoje   snove.

Novinarka:   Anđela Bura, 5. razred

objavio: Meri Juričev-Dumpavlov   datum: 28. 2. 2014.