INTERVJU

INTERVJU  S  ELVIROM  LASAN-ZOROBABEL

„Dovoljno je početi“

Elvira Lasan-Zorobabel  je vodiška pjesnikinja koja je povodom Dana dječje književnosti  posjetila Gradsku knjižnicu gdje se družila s učenicima OŠ Vodice. Bilo je zanimljivo slušati njena kazivanja o djetinjstvu u brojnoj obitelji.  Donijela je sa sobom crno-bijele fotografije koje su „pričale“ svoju priču o njenim roditeljima i o njenim školskim danima. Slušajući Elvirine pjesme, mnogo smo saznali o siromašnom životu vodičkogtežaka, ali i o ljubavi i prijateljstvu koji su vezivali djecu, koja su se radovala suhoj smokvi, komadu kruha i igri u prašini. Slijedi djelić našeg razgovora:

• Što Vas je motiviralo da pišete pjesme ?

Ja sam uvijek voljela pisati pjesm , ali nisam imala kad. Udala sam se, brinula o svojoj djeci ...imala sam manje-više siromašan život. Kad je osnovano društvo „Perlice“ i kada sam čula kako žene pričaju o svojem djetinjstvu, sjetila sam se svoje majke i svog bijednog djetinjstva. Odlučila sam i ja progovoriti o sebi. Sad imam vremena za pisanje pjesama.

• Je li lako pisati pjesme ?

Pa, iskreno,nije.Treba naći dobru temu, biti dobre volje, pogoditi rimu  onda pjesme idu jedna za drugom. Dovoljno je početi.

• Gdje pronalazite motivaciju za pisanje pjesama ?

Uglavnom u svom životu kada sam bila mala i kada nisam znala što je  život, u prošlosti , u kući, u polju, na ulici, u pričama drugih. Već deset godina živim s poezijom i jednostavno ne mogu prestati.

• Zbog čega ste odabrali pjesništvo ?

Ne znam. Nekako mi to ide. Zanimljivo je. Moje su pjesme epske.

• Čime se bavite osim pjesništva ?

Čuvam unučad i u društvu „Perlice“ pjevam i plešem u narodnoj nošnji. A i hodam po bolnicama ha, ha, ha ,ha ,ha. Ostarila sam.

• Je li i Vašu djecu zanima poezija ?

Moju djecu malo to zanima, ali unučad obožava kad im čitam pjesme i moja mala Manuela obožava ovakve vodiške pjesme.

• Koja je Vaša omiljena pjesma koju ste napisali ? Zašto ?

Moja omiljena pjesma je „Materina travesa“ jer govori o mojoj majci koju sam izrazito cijenila i po njoj sam dala ime svojoj prvoj i, zasad, jedinoj zbirci.

Zapisala novinarka OŠ Vodice Monika Hodak, učenica 5.r.

objavio: Meri Juričev-Dumpavlov   datum: 21. 4. 2014.