PROJEKT MARIJINI OBROCI

Naša škola se pridružuje projektu Marijini obroci. U nastavku su dani isječci o radu hrvatske udruge Marijini obroci Hrvatska koja je osnovana 2009. godine.

Uskoro krećemo s konkretnim akcijama.

U prilogu možete pogledati plan i program projekta.

Nadamo se da ćete nam se pridružitismileysmileysmiley

Marijini obroci su globalni pokret koji uspostavlja projekte prehrane u nekima od najsiromašnijih zajednica svijeta u kojima glad i siromaštvo sprečavaju djecu da steknu obrazovanje. Naša je ideja jednostavna i učinkovita. Mi pružamo jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bismo privukli kronično siromašnu djecu da dolaze u školu gdje stječu  potrebno obrazovanje koje im u budućnosti može poslužiti kao 'karta' za izlaz iz siromaštva.

Globalni pokret Marijinih obroka započeo je 2002. godine s projektom prehrane za 200 djece u Malaviju. Danas Marijini obroci svakodnevno hrane preko 700 000 djece u 16 različitih zemalja diljem Afrike, Azije, Europe, Južne Amerike i Kariba.

Marijini obroci osiguravaju svakodnevni obrok kronično izgladnjeloj djeci u njihovoj lokalnoj školi. Na taj način gladnu se djecu potiče da dolaze u školu te da kroz obrazovanje steknu bolju budućnost za sebe i svoju zajednicu.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Problem – glad u svijetu

Danas više ljudi umire od bolesti povezanih s glađu nego od side, malarije ili tuberkuloze zajedno. U svijetu u kojem ima dovoljno hrane za sve, glad još uvijek predstavlja najveću prijetnju zdravlju. Djeca su osobito ranjiva. Glad ubija milijune djece svake godine. Ona sprečava njihov rast i njihove snove. Gladna djeca razmišljaju o preživljavanju, a ne o školi. Da bi mogla preživjeti moraju raditi, bilo na poljima ili na ulicama. Čak i ako dođu do učionice, glad će utjecati na njihovu sposobnost učenja. Sva se ta patnja može spriječiti.

Rješenje – Marijini obroci

Obrazovanje može osloboditi dijete od siromaštva u odrasloj dobi. I ne samo to dijete već i njegovu djecu. Da bi stekla obrazovanje, djeca prvo moraju pohađati nastavu i zatim dobiti priliku učiti. Marijini obroci ne samo da hrane djecu već i omogućuju djeci da pohađaju nastavu i da se obrazuju:

Broj djece koja svakodnevno pohađaju nastavu raste

Siromašna djeca sklonija su razbolijevanju, a često ih i njihove obitelji trebaju za razne poslove, zbog čega djeca često izostaju iz škole. Marijini obroci dovode djecu u učionicu svaki dan.

Koncentracija se poboljšava

Marijini obroci uklanjaju strašne bolove koje uzrokuje glad, pa djeca svoju pozornost mogu usmjeriti na učenje.

Potiče se obrazovanje djevojčica
Djevojčice iz siromašnih obitelji prije će izostajati iz škole od dječaka. Siromašne obitelji često očekuju od djevojčica da pomažu u kućanstvu. Marijini obroci pomažu djevojčicama da pohađaju nastavu i ostvare svoj puni potencijal.

Bolje ocjene
Marijini obroci omogućavaju uvjete koji su potrebni za učenje i time pomažu učenicima da ostvare bolje rezultate

Priloženi dokumenti:
Plan_i_program_projekta.doc (41.00 KB)

objavio: Administrator   datum: 25. 3. 2013.